Терор – процес – Шпанија | Вести | DW | 03.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Терор – процес – Шпанија

*

Во судскиот процес за атентатите од Мадрид заврши сослушувањето на сведоците. Како главни обвиниети за бомбашките напади врз четири регионални воза во шпанскиот главен град на клупата се најдоа 28 лица, претежно од арапско потекло. Тие се обвинети за членство во терористичко здружение, за убиство или помош при убивањето. Сите обвинети се изјаснија како невини.