Терористички напад во Стокхолм | Свет | DW | 07.04.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Терористички напад во Стокхолм

Потврдени се три жртви, и голем број повредени. Затворени се центарот на градот и метрото. Премиерот и безбедносните служби го квалификуваат инцидентот како терористички напад.

Шведскиот премиер Штефан Лофвен предмалку изјави дека сѐ упатува на тоа дека влетувањето на камион во продавница во центарот на Стокхолм е „терористички напад“. Претходно и државната безбедносна агенција соопшти дека го третира инцидентот како напад. Досега е официјално потврдена смртта на три лица, но стравувањата се дека бројката не е конечна. Има и „голем број повредени“, според полициските портпароли. Едно лице е уапсено, но нема детали за неговата улога во нападот.  

Шведските медиуми јавуваат дека камион се забил во продавница во пешачката зона во центарот на главниот град Стокхолм. Камионот бил украден претходно во текот на утрото.
Шведските медиуми тврдат дека се слушнале и истрели од огнено оружје.
На социјалните мрежи кружат бројни фотографии и видеа од луѓе како бегаат од местото на нападот и кои покажуваат зголемено полициско присуство во градот. 


Над Стокхолм надлетуваат хеликоптери, а сирените на полициските возила се слушаат насекаде, велат очевидци. 
Во последната година во Европа се случија повеќе терористички напади во кои беа користени возила. Последниот, во Лондон на 22 март годинава, однесе четири човечки животи. Во декември минатата година, на сличен начин терорист однесе во смрт 12 луѓе. 

Гледај видео 00:43

Терористички напад во Стокхолм

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама