Терористички напад во престолнината на Буркина Фасо | Сите содржини | DW | 14.08.2017

Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Сите содржини

Терористички напад во престолнината на Буркина Фасо

Во вооружен терористички напад врз гостите на еден ресторан во главниот град на Буркина Фасо, Уагадугу, ноќеска се убиени 20 лица, потврди министерот за информации Ремис Данџиноу. Меѓу убиените се и двајца напаѓачи. Турското Министерство за надворешни работи соопшти дека меѓу жртвите има и еден турски државјанин. Преку 20 посетители на ресторанот „Кафе Истанбул“ во центарот на градот се ранети.

Прочитај го и ова