Тел Авив со понуда до Сирија | Вести | DW | 10.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Тел Авив со понуда до Сирија

*

Израелскиот премиер Ехуд Олмерт го повиока сирискиот претседател Башар ал Ассад на обновување на мировните преговори. Асад би можел да го избере местото на средбата рече Олмерт за телевизијата Ал Арабија. Последната рунда на израелско – сириски мировни разговори пропадна во март 2000 година. Преговорите тогаш пропаданаат поради прашањето за евентуално повлекување на Израел од Голанската висорамнина. Израел ја освои висорамнината во шестдневната војна пред 40 години, Сирија бара нејзино враќање како основа за мировни преговори.