Телефонски терор - Трамп и Турнбул | Свет | DW | 02.02.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Телефонски терор - Трамп и Турнбул

Новиот американски претседател станал агресивен во телефонски разговор со австралискиот премиер. Причина - обврската САД да преземат бегалци од Австралија.

„Вашингтон пост“ пишува за „високо емоционална телефонска конференција“ - првично едночасовно планираниот телефонски разговор со австралискиот премиер Малколм Турнбул, Доналд Трамп го прекинал по 25 минути. „Ова беше далеку најлошиот од сите телефонски разговори“, му рекол Трамп на својот соговорник. Весникот во извештајот се повикува на извори од Белата куќа. Разговорот се водел во саботата.

Во разговорот со Турнбул, Трамп се разлутил поради должноста САД да преземат бегалци од австралискиот логор во Папуа Нова Гвинеја, што е договорна обврска од времето на неговиот демократски претходник на функцијата, Барак Обама. Во бегалскиот логор се наоѓаат околу 2.500 луѓе, сместени во бедни услови, а САД изразија подготвеност да преземат половина од нив. Меѓу нив се и луѓе од Иран и од Ирак, односно држави кои потпаѓаат под најновата забрана за влез во САД.

Australien Backpacker Steuer im Parlament Canberra (picture-alliance/dpa/M. Tsikas)

Австралискиот премиер Малколм Турнбул

„Ќе го проверам овој глупав 'дил'“

Трамп минатата недела со указ забрани влез во САД на луѓе од претежно муслиманските држави Иран, Ирак, Сирија, Судан, Сомалија, Либија и Јемен, кои, според негово убедување, претставуваат зголемен терористички ризик. Бегалците од цел свет имаат забрана за доаѓање во САД од 120 дена, оние од Сирија пак, на неограничено време.

Трамп, бесен по телефонскиот разговор, твиташе: „Ви се верува ли? Администрацијата на Обама изразила подготвеност да преземе илјадници нелегални бегалци од Австралија. Зошто? Ќе го проверам овој глупав дил.“

Ова не е првиот темпераментен телефонски разговор на Доналд Трамп. Претходно тој „се вжештил“ разговарајќи со мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието. Во двата разговори, новиот станар на Белата куќа се повикал на својата изборна победа и на, според него, огромната маса луѓе присутна на неговата инаугурација.

 

DW.COM

Реклама