Тајфун се приближува кон брегот на Кина | Вести | DW | 18.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Тајфун се приближува кон брегот на Кина

*

Властите на кинеската финасиска метропола Шангај започнаа со евакуирање на 200 илјади граѓани поради тајфунот Вифа. Луѓето кои живеат на места каде постои голема опасност, невремето треба да го дочекаат во привремини сместувалишта. Бурата, која во меѓувреме го доби највиоскиот степен на опасност, со брзина од 250 километри на час се движи кон Тајван. По Тајван според пресметките на метеоролиозите бурата ќе се движи во правец на кинескотот копно, и ќе продолжи во правец на Кореа.