Тајни израелско-сириски контакти | Вести | DW | 09.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Тајни израелско-сириски контакти

*

Израелскиот министер за сообраќај Шаул Мофас ги потврди контактите со Сирија за испитување на можноста за мировни преговори. Преку тајни канали е постигнато приближување, рече Мофас. Од сириска страна се’ уште нема официјална реакција. Израелските меидуми претходно известуваа дека премиерот Ехуд Олмерт бил подготвен на отстапки спрема Сирија, како повлекување од Голанската висорамнина, која е од големо значење за снабдување со вода во регионот.