Тајните служби во САД алармираат | Вести | DW | 18.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Тајните служби во САД алармираат

*

Американските тајни служби во најновиот извештај предупредуваат дека Ал Каеда ќе се обиде да го искористи влијанието во Ирак, за да нападне цели во САД. Во извештајот се наведува дека Ал Каеда ја користи војната во Ирак за да обезбеди пари и да регрутира терористи. Тајните служби велат дека Ал Каеда и нејзините ќелии кои нашле сигурно прибежиште во Пакистан активно работат на создавање глобална терористичка алијанса.