Тајните служби во САД алармираат | Вести | DW | 18.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Тајните служби во САД алармираат

*

Американските тајни служби во најновиот извештај предупредуваат дека Ал Каеда ќе се обиде да го искористи влијанието во Ирак, за да нападне цели во САД. Во извештајот се наведува дека Ал Каеда ја користи војната во Ирак за обезбеди пари и да регрутира терористи. Советникот за борба против тероризмот на американскиот претседател Џорџ Буш во рска со информациите изјави:

„Ал Каеда и нејзините ќелии се активни во делови на Пакистан. Тие направија смени во раководствотои оперативните команданти кои беа уапсени или убиени. Ал Каеда продолжува со обидите да создаде глобална терористичка алијанса„