Тајланд-Успешен референдум за нов устав на земјата | Вести | DW | 20.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Тајланд-Успешен референдум за нов устав на земјата

*

Избирачите во Тајланд на референдум го прифатија новиот устав изготвен од страна на армијата на земјата . На тој начин една година по воениот пуч во земјата е отворен патот за одржување нови демократски избори . Изборната комисија соопшти дека на позитивно на референдумот се изјасниле 58 насто од избирачите .

Новите избори во земјата треба да се одржат во декември.