Тајван – протести | Вести | DW | 19.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Тајван – протести

Тајванскиот претседател Чен Шуи Биан го преименува спомен обележјето во главниот град Тајпех, што го носеше името на поранешниот диктатор и главна фигура на отпорот против комунистите во Кина, Чанг Кај Шек. Претесдателот во соопштение до јавноста појасни оти со тоа сака да го прекине култот на личноста од минатото. Спомен салата треба да стане симбол на процесот на демократизација што почна во 1987 година. Приврзаници на Куоминтанг партијата на Чанг Кај Шек се собраа на протести, кои се претворија во улични борби со полицијата.