Тачи-Независно Косово, со или без резолуција на ОН | Вести | DW | 20.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Тачи-Независно Косово, со или без резолуција на ОН

Хашим Тачи , лидер на Демократската партија на Косово не верува дека Русија ќе стави вето на предлогот ан , марти Ахтисари за идниот статус на Косово. Дури и да се случи тоа истакна Тачи независноста на Косово ќе биде меѓународно признаена. Тој не ја исклучува можносат косовскиот парламент да прогласи независност дури и ако Советот за безбедност на ОН не усвои заеднуичка резолуција за идниот статус на српската покраина . Со или без резолуција , Косово ќе биде независно –оцени Тачи