Тачи на средба со Чеку и Сејдиу | Вести | DW | 19.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Тачи на средба со Чеку и Сејдиу

*

Демократската партија на Албанците во Македонија денеска во Тетово ќе одржи митинг под мотото „Косово независно, Македонија во НАТО“. Потпретседателот на ДПА, Имер Селмани рече дека во интрес на сите, а особено на Албанците е Косово да биде независно. Лидерот на ДПА Мендух Тачи вчера имаше средба со косовскиот премиер Агим Чеку и претседателот Фатмир Сејдиу. Заклучиле дека претстои чуствителен период во кој треба да соработуваат. По средбата Сејдиу повтори дека „косовската страна нема да прифати никаков компромис кој предвидува нешто помалку од независност“