Тачи-Косово не може да издржи нов „статус кво“ | Вести | DW | 14.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Тачи-Косово не може да издржи нов „статус кво“

*

Косово не може да издржи нов "статус кво" по осум години чекање да се реши статусот на покраината- порача денеска лидерот на демократската партија на Косово , Хашим Тачи. Во интервју за Гласот на Америка Тачи истакна дека Предложениот модел за надгледувана незавинсот е плод на компромисот што го направи Приштина и за тоа веќе не може да се преговара. Косовскиот весник Зери денеска пак дека утре преговарачката “тројка“ за Косово треба на Контакт групата да и го претстави првиот извештај од посетите на Белград и на Приштина во подготовките за организација на нови преговори за статусот на покраината.