Тачи: Иванов не може да го запре официјализирањето на албанскиот јазик | Северна Македонија | DW | 23.01.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Тачи: Иванов не може да го запре официјализирањето на албанскиот јазик

Во интервју за Дојче веле, косовскиот претседател Хашим Тачи ја критикува одлуката на македонскиот претседател Ѓорге Иванов да не го потпише законот за јазиците. Таа одлука не може да се запре, вели Тачи

Косовскиот претседател Хашим Тачи смета дека одлуката на македонскиот претседател Ѓорге Иванов да не го потпише законот за јазиците е „производ на надминат менталитет“. Тачи го критикува својот македонски колега, кој се изјасни дека законот за јазиците, така како што беше усвоен, содржи многу пропусти и неправилности. Иванов деновиве на 14 страници образложи што смета дека е во спротивност со Уставот и со Рамковниот договор во донесениот закон.

Тачи вели дека „високо го цени гласањето за официјализирање на албанскиот јазик“ во парламентот. Но одлуката на Иванов ја смета за „жална“.

„Што се однесува до одлуката на претседателот Иванов, тоа е за жалење. Таа одлука е производ на надминат менталитет, но и тоа прашање ќе биде затворено еднаш и засекогаш, без оглед на неговото мислење“, вели Тачи во интервјуто за ДВ.
Косовскиот претседател е убеден дека законот ќе биде донесен и тоа, според него, никој не може да го сопре.

„Дефинитивно, таа одлука помина и не може да се запре, без оглед на ставот на еден политичар, или носител на некоја функција“, вели Тачи.

Иванов смета дека законот за јазиците е дискриминаторски кон останатите етнички заедници во Македонија. Тој не се согласува со одредбите за двојазичност на поштенските марки, бандеролите и уплатниците, ниту со употребата на симболи од културното наследство на Албанците на книжните и кованите пари и на поштенските марки. Иванов нема забелешки на двојазичноста на униформите на полицијата, здравствените работници и пожарникарите во Скопје и општините во кои Албанците сочинуваат над 20 проценти од населението.

Дел од разговорот со косовскиот претседател Хашим Тачи во кој зборува за законот за јазиците во Македонија можете да го погледнете тука:

Гледај видео 00:58

Тачи: Законот за јазици ќе помине без оглед на мислењето на Иванов

 

DW.COM

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама