Тачи:не може да се постигне компромис со Србија | Вести | DW | 23.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Тачи:не може да се постигне компромис со Србија

*

Членот на косовскиот преговарачки тим Хашим Тачи оцени дека во преговорите со Србија не може да дојде до никаков компромис за статусот на Косово и додаде дека Приштина останува на ставот дека е за независна и суверена држава. “Ние направивме голем број компромиси, особено во прашањата поврзани за малцинствата”, рече Тачи. Тој додаде дека “сегашниот статус веќе не може да се задржи“ и дека “Косово е подготвено за независност”. Преговорите меѓу Белград и Приштина со меѓународната посредничка Тројка продолжуваат на 28 септември во Њујорк.