Тарифни преговори со сидникатот на машиновозачите | Вести | DW | 13.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Тарифни преговори со сидникатот на машиновозачите

*

Во тарифниот спор со синдикатот на германските машиновозачи, германската железница ја исклучи можноста за повисока понуда отколку за другите вработени. Железницата не сака да се создаде поделба меѓу вработените, рече членот на управниот одбор Маргрет Сукале кратко пред почетокот на денешните преговори. Барањето на машиновозачите за покачување на платите од 31 проценти е целосен апсудр. Со другите два синдиката на железнициата, Дојче Бан на почетокот на неделава се спогоди за покачување на платите од 4,5 насто и еднокртна исплата од 600 евра.