Талибанците ќе бараат спас во Кина и Новиот пат на свилата | Свет | DW | 02.09.2021
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Талибанците ќе бараат спас во Кина и Новиот пат на свилата

По повлекувањето на западните сојузници од Авганистан, талибанците сакаат да се потпрат на Кина, изјави нивниот портпарол Забибулах Муџахид за италијанските медиуми.

„Кина е нашиот најважен партнер и претставува фундаментална и извонредна можност за нас, затоа што е подготвена да инвестира и да ја обнови нашата земја“, вели Муџахид за италијанскиот весник Република. 

Тој додава дека Новиот пат на свилата- инфраструктурна иницијатива со која Кина сака да го зголеми своето глобално влијание со отворање трговски рути- се смета за многу важна меѓу талибанците. 

Инфографика Авганистан Минерали

Минералното богатство на Авганистан


Откако талибанците ја презедоа контролата врз државата, а западните трупи си заминаа од земјата, западните држави значително ја ограничија исплатата на помош за земјата. Со помош на Кина, талибанците ќе се борат за економско опоравување, вели портпаролот. 
Авганистан има „богати рудници на бакар, кои, благодарение на Кинезите, можат да се вратат во погон и модернизираат. Дополнително, Кина е нашиот пасош за пазарите низ целиот свет“. 

Afghanistan Arbeiter graben nach Bodenschätzen

Рудник за сол во Авганистан

Муџахид потврди дека на жените ќе им биде дозволено да продолжат да студираат на универзитетите во иднина. Тој тврди дека жените ќе можат да работат како медицински сестри, во полицијата, или како секретарки во министерствата, но нема да можат да бидат министерки. 

DW.COM