Талибанците се закнуваат дека ќе убијат уште еден Јужнокореец | Вести | DW | 31.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Талибанците се закнуваат дека ќе убијат уште еден Јужнокореец

*

Талибанските бунтовници во Авганистан кои држат во заложништво 21 јужнокорејски државјани се заканија дека ќе продолжат со нивното ликвидирање доколку најдоцна до утре изутрина во 7 часот и 30 минути не бидат ослободени од затвор нивните соборци. Авганистанските власти во меѓувреме ја идентификуваа и втората жртва на талибанските екстремисти чие тело утринава беше пронајдено на југот од земјата . Станува збор за 29 годишниот Шим Сунг Мин која работел како волонтер во фирма која им помагала на сиромашните. Сеуште нема информации за судбината на германскиот инженер кој е заложник на непозната група во Авганистан. Министрите за надворешни работи на 16 азиски нации побараа безусловно ослободување на заложниците.