Талибанците нудат размена на заложниците | Вести | DW | 07.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Талибанците нудат размена на заложниците

*

Радикално исламистичките Талибанци понудја размена на заложници. Нивниот портпарол за агенцијата Јонхап рече доколу бидат ослободени жените припаднички на Талибнците и кои се во затвори во Авганистан, би можеле да бидата ослободени и некои од 18те грабнати Јужнокорејки. Авганистанската влада одбива ослободување на затвореници со образложение дека тоа би било сигнал за нови грабнувања. Министерот за надворешни работи на Јужна Кореја Сонг Мин Сон во меѓувреме демантираше дека две од грабнатите жени биле тешко болни. Генерално киднапираните по 20 денови заложништво не би можело да бидат целосно здрави.