Талибанците нудат размена на женски затвореници | Вести | DW | 07.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Талибанците нудат размена на женски затвореници

*

Радикалните Талибанци денеска понудија размена на заложници, но само за оние од женски пол. Според нивниот портпарол доколу бидат ослободени талибански жени од затворите во Авганистан, би можеле да бидат ослободени и некои од 18те грабнати Јужнокорејки. Авганистанската влада одбива ослободување на затвореници со образложение дека тоа би било сигнал за нови грабнувања.