Талибанците нема да ликвидираат заложници до почетокот на преговорите | Вести | DW | 10.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Талибанците нема да ликвидираат заложници до почетокот на преговорите

*

Талибанците денеска соопштија дека нема да ликвидираат ниту еден од киднапираните Јужнокорејци пред почетокот на преговорите со делегацијата на Јужна Кореја. Се уште не е утврдена локацијата на средбата. Во меѓувреме Јужна Кореја им забрани на своите граѓани да патуваат во Авганистан. Дваесет и тројца Јужнокорејци, цковни волонтери, беа киднапирани на 19 јули во јужен Авганистан. Двајца од нив во меѓувреме беа убиени.