Талибанците започнуваат нова офазива во Авганистан | Вести | DW | 28.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Талибанците започнуваат нова офазива во Авганистан

Талибанците во Авганистан објавија дека почнале нова офанзива против авганистанските и меѓународните сили во земјата. Операцијата наречена Камин што во превод значи Заседа започнала вчера врз основа на одлука на Врховниот суд на талибанците соопшти нивне претставник. Тактиките ќе вклучувале директни судири и напади од заседа.