Талабани: Турција ќе ги нападне ПКК во Ирак | Вести | DW | 17.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Талабани: Турција ќе ги нападне ПКК во Ирак

*

Речиси е сигурно дека турските сили ќе извршат напад врз позициите на бунтовничките Курди од ПКК во северен Ирак, изјави ирачкиот претседател Џалал Талабани. Нападот ќе биде лимитиран и нема да се одрази врз односите меѓу Турција и Ирак или меѓу Турција и Курдите, вели Талабани во интервју за кувајтската агенција Куна. Талабани кој по националност е Курд, нагласува дека ирачките власти побарале од ПКК да го положи оружјето и да ја напушти ирачката територија. Претходно турскиот генерал Басбург изјави дека турските сили веќе се подготвуваат за воена операција против ПКК.