Тадиќ – Србија не може и не сака да се откаже од Косово ниту од ЕУ | Вести | DW | 25.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Тадиќ – Србија не може и не сака да се откаже од Косово ниту од ЕУ

Српскиот претседател Борис Тадиќ на обраќањето на Самитот на шефови на 18-те европски држави во Брно, изјави дека Србија не сака и не може да се откаже од Косово, како што не може да се откаже ниту од својата европска иднина. Тадиќ додаде дека од европските држави очекува поддршка за зачувување на интегритетот и суверенитетот на својата територија. Претходно,

косовскиот премиер Агим Чеку изјави дека е прашање на ден кога Советот за безбедност на ОН ќе донесе резолуција со која ќе биде отворен патот за независност на Косово.