Тадиќ и Штајнамер на разговори | Вести | DW | 05.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Тадиќ и Штајнамер на разговори

*

Претседателот на Србија Борис Тадиќ денеска на разговорите со германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер изјави дека за Србија е неприфатлив каков било облик на независност на Косово. Тадиќ и Штајнамер во швајцарскиот град Аскона разговараа и за продолжението на преговорите за Косово како и за престојната посета на преговарачката тројка на Белград.

Инаку на претседателот на Србија,Тадиќ синоќа во Локарно му беше врачена Европската награда за политичка култура. Наградата ја доделува фондацијата на најголемата швајцарска издавачка куќа.