Суспендирани “сини шлемови” поради недолично однесување | Вести | DW | 22.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Суспендирани “сини шлемови” поради недолично однесување

*

Мисијата на ОН во Брегот на слоновата коска суспендира од служба еден цел марокански контингент со 732 војници поради обвиненијата за сексуална злоупотреба. Меѓу жртвите имало и малолетни деојчиња. Настаните се случувале во изминатите три години.

3 илјади француски војници и 8 илјади “сини шлемови” на ОН го надгледуваат примирјето меѓу бунтовниците на северот и трупите на претседателот на државата Лоран Гбагбо, кои го контролираат југот на Брегот на Слоновата Коска.