Сунитите го прекинаа бојкотот | Вести | DW | 09.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Сунитите го прекинаа бојкотот

*

Сунитите како последна од фракциите го завршија бојкотот и се приклучија кон работата на ирачкиот парламент. Бојкотот на сунитите го парализира парламентот во изминатите месеци и блокира донесување важни закони.

Британската армија најави повлекување на 500 од вкупно 5 ипол илјади војници, колку што во моментов ги има во Ирак.

И вчера во Ирак имаше повеќе акти на насилство. Само во напад со автомобил-бомба во шиитскиот кварт на Багдад Садр сити имаше најмалку 15 жртви.