Судска пресуда за атентаторите од 2005 година во Велика Британија | Вести | DW | 11.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Судска пресуда за атентаторите од 2005 година во Велика Британија

*

Британски суд осуди четворица мажи на најмлаку 40 години затвор, поради обидите за напат врз јавната сообраќајна мрежа во Лондон 2005 година. Екстремистите се сметаат за виновни дека планирале нови напади врз железницата и автобус, две недели по терористичките напади во Лонодн во кои животот го загубија 52 лица. Експлозиите кои тие ги поставија не беа активирани.