Судири на турската полиција со Курди | Вести | DW | 18.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Судири на турската полиција со Курди

*

На југоистокот на Турција дојде до крвави судири меѓу полицијата

и приврзеници на прокурдската „Партија на демократското општество“. Безбедносните сили се обиделе со предупредувачки истрели и гас-солзавец да растурат собир на Курдите во градот Ван. Турското обвинителство во петокот поведе постапка за забрана на таа партија, која бара автономија за Курдите на југоистокот на земјата со што ја загрозувала „неделивоста на турската нација“, како што се вели во образложението.