Судири на полицијата и демонстрантите во Романија | Сите содржини | DW | 11.08.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Сите содржини

Судири на полицијата и демонстрантите во Романија

Во судирите на полицијата и демонстрантите на маргините на масовните антивладини протести синоќа во Букурешт се повредени 440 лица, меѓу кои и 24 полицајци. Полицијата употреби солзавец и водени топови против демонстрантите пред владиното седиште, повеќе лица се приведени. Незадоволството од коруптивната влада Романците го изразија и во други градови.

Гледај видео 01:50

Прочитај го и ова