Судири во Авганистан | Вести | DW | 13.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Судири во Авганистан

55 талибански милитанти загинале во два одвоени судира со авганистанските сили за безбедност и меѓународните сили во источниот дел на земјата. Најгжестоки биле судирите во во регионот Гајан, во близина на границата со Пакистан. Силите за безбедност претпладнево потврдија дека воениот командант на радикално исламистичките талибанци Мулах Дадула е убиен.