Судан ги нормализира односите со Израел | Свет | DW | 24.10.2020

Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Судан ги нормализира односите со Израел

По Обединетите Арапски Емирати и Бахреин, и мнозински арапската држава во североисточна Африка ги нормализира односите со Израел. Ова го објави претседателот на САД, Трамп, а тоа наиде на остра осуда кај Палестинците

Палестинците ја осудија објавата за нормализирање на односите меѓу Израел и Судан, нарекувајќи го тоа „политички грев“. По една недела тајни преговори кои беа забрзани во средата со посетата на израелската делегација во главниот град на Судан, Картум, претседателот на САД, Доналд Трамп, вчера вечерта објави дека е постигнат договор за нормализирањена односите меѓу Израел и Судан.

„Каква огромна пресвртница! Денеска Картум вели дека е во мир со Израел, му оддаде признание на Израел и нормализирање со Израел“, изјави премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, најавувајќи дека насокоро ќе се сретнат делегации од двете земји да разговараат за соработката во многу области, вклучувајќи ги и земјоделството и трговијата.

Тој им се заблагодари на лидерите на Судан и на претседателот Трамп за новиот договор за нормализирање на односите. 

Остри критики од Појасот Газа и Западниот Брег

Судан е трета арапска земја која од август објави дека ќе ги нормализира односите со Израел, по Обединетите Арапски Емирати и Бахреин. Нетанјаху годинава се сретна со суданскиот генерал Абдел Фатах ал Бурхан во Уганда, но таа средба беше лошо примена од јавноста во Судан, со кој управува преодна влада и каде цивилите и војниците ја делат власта по падот на исламистичкиот режим на Омар ал Башир во 2019, кој владееше од 1989 година.

Повеќе:

-Бизнис-дипломатијата на Трамп отвара нови сценарија на Блискиот исток

-Збогување од палестинска држава

-Израел и ОАЕ воспоставуваат дипломатски односи

„Нормализирањето на односите меѓу Судан и Израел е политички грев кој го повредува палестинскиот народ и неговата праведна работа и, исто така, им нанесува штета на националните интереси на Судан и само го користи Нетанјаху“, изјави Хазем Касем, официјален портпарол на Хамас, кој владее со Газа.

Сами Абу Зухри, втор претставник на оваа исламска екстремистичка организација, рече дека тоа е „болна објава спротивна на историјата на Судан, земја која ги поддржува Палестинците“.Додека со Судан владееше Башир земјата беше една од главните симпатизери на Хамас чии лидери повремено го посетуваа Картум. Израел го осудуваше Судан оти дозволува преку земјата да се транспортира оружје од Иран во појасот Газа. Палестинците од секуларниот Фатах на палестинскиот претседател Махмуд Абас, чие седиште е на Западниот брег, сметаат дека на нормализирањето на односите меѓу Израел и арапските земји морал да му претходи израелско палестински мировен договор, а не обратно.

Следна е Саудиска Арабија?

По шестдневната војна во 1967 година, во која Израел го освои Западниот брег, источен Ерусалим и појасот Газа, поголемиот број арапски лидери се сретнаа во Судан да ја усвојат Резолуцијата Картум позната по трите „не“, не на мирот со Израел, не признавање на Израел и не на преговорите со еврејската држава. Судан во 1990-те години го прими и лидерот на Ал Каеда, Осама бин Ладен.

Претседателот на Египет, Абдел Фатах ал Сиси го поздрави договорот меѓу Судан и Израел за скоро нормализрање на дипломатските односи. „Ги ценам нивните напори во цел на постигнување на стабилност во регионот“, напиша тој на Твитер. Египет ги нормализираше односите со Израел во 1976, а Јордан во 1994 година.

Претседателот Трамп предвиде дека наскоро и Саудиска Арабија ќе воспостави односи со Израел, пренесоа израелските медиуми. Тој изјавил за новинарите во Белата куќа дека најмалку уште пет арапски земји сакаат да се приружат на дипломатскиот продор.

 

Поврзана содржина