Студен шок во Полска | Свет | DW | 12.01.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Студен шок во Полска

Студот во Полска досега однесе 19 жртви. Температурите во делови од земјата се спуштија до минус 42 степени Целзиусови.

За да се згреат, луѓето палат сѐ и сешто. Тоа предизвика смрт на уште 24 други лица, поради труење со јаглерод моноксид. Студот, издувните гасови и немањето ветер во многу градови го зголемија смогот, поради што во некои места, меѓу кои и главниот град Варшава, е донесена одлука за бесплатен јавен сообраќај. 

Гледај видео 01:17

Огромен студ во Полска

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама