1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Поскапата струја нема да се одрази на сметките

ДТЗ
30 јуни 2021

Граѓаните нема да го почувствуваат поскапувањето на месечните сметки поради намаленото ДДВ од 18 на 5 отсто, тврди претседателот на РКЕ, Бислимоски.

https://p.dw.com/p/3vpP5
Stromzähler
Фотографија: Fotolia/kritiya

Струјата поскапува за 12,36%, но тоа нема да го почувствуваат граѓаните на месечните сметки за електрична енергија бидејќи ДДВ-то ќе се намали од 18 на 5%. Ова е последната одлука на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) која денеска соопшти дека сметките за електрична енергија на универзалниот снабдувач ЕВН ХОМЕ незначително ќе се намалат, со примена на измените на Законот со кои ќе се намали ДДВ за електричната енергија.

-повеќе на темата: Граѓаните од 1 јули ќе плаќаат еколошка такса на нафтата и помал данок на струја

„Зголемувањето на цената на електричната енергија без ДДВ од 18 на 5% ќе биде 12,36%, а со компензацијата од ДДВ остана простор за да има незначително намалување на крајните сметки на граѓаните“, потврди Марко Бислимоски, претседател на РКЕ.

Mazedonien Energieregulierungskommission
Претседателот на РКЕ, Марко БислимоскиФотографија: DW/K. Delimitov

Според него, евтината тарифа останува на сила во дневните и ноќни интервали како и досега, а сметките за електрична енергија практично ќе останат непроменети со носење на законот со кој ќе се намали ДДВ за електрична енергија.

Со донесената одлука, надлежните сметаат дека се гарантира сигурност и стабилност во испораката на електрична енергија.

-повеќе на темата: Еколошки наместо струен ценовен шок!?

„Од побараните 50 денари на 1000 денари сметка за електрична енергија од страна на сите енергетски компании што ги регулираме, одобрени се 6 денари. На останатите елементи во крајната цена РКЕ нема влијание, а тоа се: увозот на струјата кој во првите шест месеци изнесуваше 32 милиони евра, маржата на ЕВН Хоме, трошокот за обновливи извори кој е зголемен за 1,5 милиони евра, цената на ЕСМ која во просек во однос на минатата година е зголемена за 2,5%“, вели првиот човек на Регулаторната комисија.

Тој смета дека намалувањето на ДДВ е добро решение, но неопходeн е системски одговор – да се прошири опфатот на ранливи категории кои ќе добиваат субвенции за сметките за електрична енергија.