Строги ограничувања за невакцинираните во Германија, се размислува и за задолжително вакцинирање | Информации и анализи за Германија | DW | 02.12.2021

Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Германија

Строги ограничувања за невакцинираните во Германија, се размислува и за задолжително вакцинирање

На невакцинираните граѓани во Германија наскоро ќе им биде забранет пристапот до не-есенцијални продавници, ресторани, спортски и културни настани, најави канцеларката во заминување Ангела Меркел.

Освен ограничувањето на движењето на невакцинираните, германскиот парламент ќе одлучува и за воведување задолжителна вакцинација за сите, со цел да се спречи ширењето на пандемијата на Ковид-19.
Меркел ги најави мерките по состанокот со сојузните и покраинските лидери, откако и во четвртокот бројот на новозаразени во последните 24 часа надмина 70.000 луѓе. Меркел рече дека ваквите чекори се неопходни за да се заштитат болниците од преполнување со пациенти. 

„Ситуацијата во земја е сериозна“, рече Меркел посочувајќи дека овие мерки се „акт на национална солидарност“.
Договорена се обврски за носење заштитна маска на национално ниво, нови ограничувања на приватни средби и поставена е цел од нови 30 милиони вакцинирања до крајот на годината. Притоа, ќе им биде дозволено и на стоматолозите и фармаколозите да вакцинираат. 

Вакцинацијата останува доброволна, но Меркел со апел до граѓаните: Вакцинирајте се

Досега во Германија целосно се вакцинирани 68.7% од граѓаните, што е далеку од поставениот владин  минимум од 75%. 

И Австрија, која неодамна воведе уште построги мерки за невакцинираните, планира да воведе задолжителна вакцинација од февруари следната година. 

И идниот канцелар Олаф Шолц изјави дека поддржува задолжителна вакцинација, но смета дека таквата одлука треба да ја донесе парламентот и притоа да се остават пратениците да гласаат по сопствена волја, без да ја следат партиската линија.

 

DW.COM