Сто години црвено и зелено | Сите содржини | DW | 07.08.2014
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Сто години црвено и зелено

Во август 1914-та, во Кливленд, во американската сојузна држава Охајо, во употреба е пуштен првиот електричен семафор на светот. На почетокот бил исмеван, а денес животот не може да се замисли без „светлосниот сигнал“.