Стејт департмент:поздравен предлогот на Нимиц | Вести | DW | 24.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Стејт департмент:поздравен предлогот на Нимиц

*

Американскиот Стејт департмент позитивно го оцени предлогот на Метју Нимиц,посредникот на ОН во спорот со името меѓу Грција и Македонија,за продолжување на разговорите на двете држави,закажани за први ноември.Портпаролот Шон Меккормак не потврди дали и САД ќе се вклучат во разговорите.Тој изјави дека неговата влада донесе одлука за прашањето,индиректно посочувајќи дека САД ја признаа Македонија под уставното име.