Станишев во прва официјална посета на Скопје | Теми на денот | DW | 03.06.2006
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми на денот

Станишев во прва официјална посета на Скопје

Бугарскиот премиер Сергеј Станишев при посетата на Скопје меѓу друготот изјави дека го признава македонското малцинство во неговата земја. Меѓу Македонија и Бугарија ќе има и ново енергетско поврзување.

Скопје

Скопје

Премиерот на Бугарија Сергеј Станишев, денеска престојува во прва официјална посета на Македонија, при што изјави дека го признава македонското малцинство во неговата земја. Бугарскиот премиер во Скопје најави и дека кога Бугарија ќе влезе во ЕУ ќе воведе визи за македонските граѓани.

Денеска започна и изградбата на европскиот енергетски коридор осум, на граничниот премин Деве Баир.

Реклама