Средба Рупел Милошоски | Вести | DW | 06.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Средба Рупел Милошоски

*

Словенечкиот министер за надворешни работи Димитриј Рупел најави можност Македонија да ги започне преговорите со ЕУ уште за време на претседателствувањето на Словенија со Унијата, во првата половина на 2008 година. Рупел по средбата во Љубљана со македонскиот колега Антонио Милошоски, сепак предупреди дека до членство, Македонија ја чека уште многу напорна работа. Милошоски изјави дека почеток на преговорите е голем предизвик за Македонија и деак земјата ќе се обиде со конкретни резултати да ја увери Унијата дека е зрела за таквиот чекор.