Средба Попоски - Димас | Македонија | DW | 06.12.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Средба Попоски - Димас

Прва средба на македонски и грчки функционери по вчерашната (05.12) пресуда во Судот во Хаг - на билатерален разговор во Литванија седнуваат шефовите на дипломатијата на двете земји, Никола Попоски и Ставрос Димас.

default

Шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски

Еден ден по пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, со која Македонија го доби спорот против Грција, шефовите на дипломатијата од двете земји ќе имаат заедничка средба. Министерот за надворешни работи, Никола Попоски ќе се сретне во Вилнус, во рамките на министерскиот состанок на ОБСЕ, со својот грчки колега Ставрос Димас.

Bildergalerie EU-Kommissare Stavros Dimas Environment Greek

Новиот грчки министер за надворешни работи Ставрос Димас

Попоски ќе има средби и со домаќинот литванскиот министер за надворешни работи Ажубалис, како и со шефовите на дипломатиите на Естонија, Летонија, Бугарија и со францускиот министер за европски прашања Жан Леонети.

Попоски ќе има обраќање и на министерскиот форум. На состанокот учествуваат над 40 шефови на дипломатии и високи претставници од 56 земји членки на ОБСЕ. Меѓу учесниците се и американскиот државен секретар Хилари Клинтон и шефот на дипломатијатијата на Русија, Сергеј Лавров.

Главни теми за дискусија на форумот ќе бидат eвроатлантската и евроазиската безбедност, како и слободата на медиумите.

Автор: АМ/миа

Редактор: Е.М.Фиданоска

Поврзана содржина

Реклама