Средба Олмерт - Абас | Вести | DW | 15.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Средба Олмерт - Абас

По подолга пауза денеска повторно израелскиот премиер Ехуд Олмерт и претседателот на Палестинците Махмуд Абас разговараа за идната палестинска држава. Олмерт пред средбата најави дека поради одбивањето на палестинската влада на национално единство да го признае Израел, нема да стане збор за клучните прашања како протегањето на границата, враќањето на палестинските бегалци или статусот на Ерусалим. Во фокусот на средбата биле економската изградба и обнова на идната држава на Палестинците, хуманитарни прашања, пограничниот промет и блокадите на Западен Јордан