Средба на Џингтао и Путин | Вести | DW | 27.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Средба на Џингтао и Путин

Русија и Кина во заедничка изјава го повикаа Иран да го промени ставот во атомскиот спор и да ги преземе неопходните чекори за исполнување на барањата на ОН. На разговорите на рускиот и кинексиот претседател, Владимир Путин и Ху Џинтао во Москва, темата Иран имаше доминантно место. Според двајцата лидери, спорот треба да се реши на мирен начин. Ху е во тридневна посета на Русија и во преден план на разговорите е економската соработка на двете земји.