Средба на Штајнмаер со претседателот на Нигерија | Вести | DW | 02.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Средба на Штајнмаер со претседателот на Нигерија

*

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер во рамките на посетата на Нигерија се сретна со новиот претседател на земјата Умару Јарадуа. Претходно во разговорите со претставници на нигериската влада , Штајнмаер ја поздрави одлуката за испраќање на заеднички мировни сили на ОН и на Африканската Унија во кризниот регион Дарфур во Судан. Тој притоа и одаде признание на Нигерија за нејзиниот досегашен ангажман во Дарфур.