Средба на разделени корејски семејства | Свет | DW | 20.08.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Средба на разделени корејски семејства

Солзи, прегратки, покажување фотографии - на Дијамантската планина во Северна Кореја во тек е средба на разделените корејски семејства.

На средбата во еден хотел на Дијамантската планина се донесени 89 сениори од Јужна Кореја. Тие за првпат по шест децении се среќаваат со свои роднини од Јужна Кореја.

Времетраењето на средбата е определено на 11 часа. Јужнокорејскиот претседател Мун Џае Ин и севернокорејскиот властодржец Ким Јонг Ун на нивниот самит договорија продолжение на средбите на разделените семејства, кои инаку практично немаат никакви можности за контакт.

Гледај видео 01:04

Солзи и прегратки

Корејскиот Полуостров е поделен од Корејската војна во 1953 година.

 

Аудио и видео прилози на оваа тема

Поврзана содржина

Реклама