Средба на министрите за безбедност од НАТО | Вести | DW | 24.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Средба на министрите за безбедност од НАТО

*

Влошената безбедносна ситуација во Авганистан е една од главните теми на средбата на министрите за одбрана од земјите од НАТО, која се одржува денеска во холандскиот град Нордвијк.Пред се САД и Велика Британија бараат од сојузниците да испратат повеќе трупи во Авганистан.Освен тоа,министрите ќе ги разгледаат и американските планови за изградба на ракетен одбранбен штит во Полска и Чешка,проект што го критикува Русија.

Американскиот претседател Џорџ Буш синоќа повторно ја потенцира потребата од ракетен одбранбен штит во Европа и покрај забелешките од Москва.