Средба на косовските лидери со Кондолиза Рајс | Вести | DW | 24.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Средба на косовските лидери со Кондолиза Рајс

*

Во спорот околу идниот статус на Косово нема еднострано да прогласи независност. Овој процес ќе биде и натаму воден во соработка со меѓународната заедница – порача косовскиот претседател Фатмир Сејдиу по разговорите во Вашинтон со американската министерка за надворешни работи Кондолиза Рајс.

Покрај Сејдиу инаку на средбата со Рајс учествуваа и премиерот Агим Чеку и претседателот на косовскиот парламент Кол Бериша.