Средба на Блискоисточниот мировен кварт | Вести | DW | 23.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Средба на Блискоисточниот мировен кварт

*

Претставници на членките на блискиосточниот мировен квартет наредниот вторник ќе се сретнат во Ерусалим за да разговараат за најновиот развој на ситуацијата во регионот. Квартетот го сочинуваат САД, Русија , ЕУ и ОН. Средбата во Ерусалим ќе се одржи еден ден по најавениот Блискоисточен Самит , на кој ќе биде направен обид да се зајакне позицијата на палестинскиот претседател Махмуд Абас и на преодната влада , откако радикално-исламистичката организација Хамас ја презеде контролата врз појасот на Газа. На смитот кој треба да се одржи во египетското одоморалиште Шарм Ел Шеик , ќе учествуваат лидерите на Израел , Јордан , Палестина и на домаќинот Египет.