Средба на Африканската Унија | Вести | DW | 02.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Средба на Африканската Унија

*

Амбасадорите на земјите членки на АУ, денеска во Адис Абеба, главниот град на Етиопија ќе разговараат околу мировната мисија во Дарфур. Целта според информациите е да се обезбеди што помасовно учество на африканските земји во мисијата која според одлуката на Советот за безбедност ќе ја сочинуваат 26.000 војници од Африканската Унија и ОН.