Средба Еленовски-Гејтс во Вашингтон | Вести | DW | 03.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Средба Еленовски-Гејтс во Вашингтон

*

САД преку министерот за одбрана Роберт Гејтс уште еднаш ја потврдија безрезервната подршка за влез на Македонија во НАТО –пренесува агенцијата МИА. Гејтс во Вашингтон вчера со македонскиот колега Лазар Еленовски разговараше за реформите во македонската армија и безбедносната ситуација во регионот.

Еленовски го информирал Гејтс и за одлуката на македонската влада за зголемување на контингентот војници на АРМ во Ирак.